Zatmění Měsíce 28. září 2015

Pozorování

Naše hvězdárna bude pro pozorování pro veřejnost otevřena od 2:00! Aktuální stav počasí (pokud nechcete vylézat z postele zbytečně) si můžete ověřit pomocí naší celooblohové kamery zde, na našem webu.

Zájemci mohou celé zatmění zhlédnout už dnes v rámci prohlídek v Planetáriu Hvezdárny DK Uherský Brod. Prohlídky začínají v 16:00 a 17:00!

 

Pár slov o zatmění

Toto úplné zatmění Měsíce je pro nás, obyvatele České republiky, hned z několika důvodů výjimečné. Posuďte sami:

  • po třech letech (od roku 2011) a na další tři roky (do roku 2018) jediné úplné zatmění Měsíce viditelné v České republice
  • od roku 2008do roku 2029 jediné, které bude viditelné v celém průběhu (Měsíc zapadá v době koncové polostínové fáze, která je však pouhým zrakem nepozorovatelná)
  • zatmění se odehraje na svátek sv. Václava, kdy máme volno (naposledy takové „sváteční“ zatmění nastalo 28. října 2004), protože tento den připadá na pondělí, půjde i o pěkné zpestření prodlouženého víkendu, který následuje hned po Evropské Noci vědců 2015

Na počátku částečné fáze zatmění najdeme úplňkový Měsíc 32° nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Ryb. V průběhu fáze úplného zatmění, která začne přibližně o hodinu později, bude již pomalu klesat pod úroveň 25° nad obzorem. Nad jihem a jihovýchodem v té době najdeme výrazná souhvězdí zimní oblohy (Orion, Býk, Blíženci) a pohled na východ ozdobí velmi pěkné (v době úkazu nad obzor vycházející) seskupení planet Venuše, Marsu a Jupiteru spolu s hvězdou Regulus v souhvězdí Lva. Úplné zatmění potrvá 1 hodinu 12 minut a při jeho maximu bude Měsíc 0,07° jižně od středu zemského stínu. Navíc jím projde jižně, tedy ta část měsíčního povrchu pokrytá větším množstvím tmavých „moří“ bude v tmavší části stínu – bude tedy možné očima vnímat mnohem výrazněji dynamický přechod jasu zemského stínu od středu k okraji. Úplné zatmění končí při výšce Měsíce kolem 15° nad obzorem.

Vyjma samotného úkazu budeme svědky i tzv. superúplňku. Právě 28. září ve 3:47 SELČ, tedy pouhou hodinu před maximem zatmění, projde Měsíc na své dráze nejblíže k Zemi ve vzdálenosti 356 876 km. Tento úplněk tedy bude největší v tomto roce. Oproti nejmenšímu úplňku je „superúplňek“ na nebi úhlově o přibližně 15 % větší. Dojem obrovského Měsíce u obzoru je ovšem optický klam.

 

Tabulka průběhu zatmění

POPIS ČAS (SELČ)
Vstup Měsíce do polostínu:* 2:12
Začátek částečného zatmění: 3:07
Začátek úplného zatmění: 4:11
Střed zatmění: 4:47
Konec úplného zatmění: 5:23
Konec částečného zatmění: 6:27
Výstup Měsíce z polostínu:* 7:23

* Tyto fáze nejsou pouhým okem pozorovatelné.

 

Aktuální informace

6:35 – Měsíc už je těsně před západem v oparu nízko nad obzorem, zatmění pomalu končí. Slunce vychází a poslední “hvězdou” na obloze je Jitřenka – Venuše. Děkujeme všem návštěvníkům, kteří k nám přišli na hvězdárnu, i těm kteří nás sledovali na našem webu a Facebooku! Dnešní pozorování končí.

 

6:10 – Zbývá už jen necelá hodina do západu Měsíce a zatmění dále ustupuje. Měsíc je již nízko nad obzorem v raním oparu, je tedy velmi obtížné jej “ostře” vyfotit.

 

5:35 – Zatmění nám pomalu ustupuje, už jsme zpět ve fázi částečného zatmění.

 

5:10 – Ještě jedna fotka z maxima, tentokrát si můžete prohlédnout Měsíc a galaxii M31 v Andromedě společně.

 

4:47 – Maximum zatmění!

 

4:20 – Začala úplná fáze zatmění!

 

3:47 – Věřte nebo ne, ale takhle vypadá letošní “superúplněk” (úplněk nastávající při největším přiblížení Měsíce k Zemi). Letos vyšel hodinu před maximum zatmění!

 

3:30 – Na pozorování na naší hvězdárně máme aktuálně desítky návštěvníků!

3:25 – Už začala fáze částečného zatmění. Stín je již na měsíci jasně viditelný a pomalu se začíná vybarvovat do červena.

 

2:55 – Už nám to pomalu začíná, fáze částečného zatmění se blíží a stín se začíná objevovat.

 

2:11 – První fotky z doby ještě před zatměním!  

 

2:00 – Dobré ráno všem! Na hvězdárně jsou přípravy v plném proudu, počasí se vydařilo, za chvíli začínáme!

19:40 – Počasí nám zatím přeje, vypadá to dobře.

 

 

18:05 – Prohlídky v planetáriu skončily. Děkujeme všem, kteří přišli, měli jste tak možnost zhlédnout zítřejší zatmění Měsíce “v předpremiéře”. Od 2:00 se na Vás těšíme na hvězdárně nebo tady na našem webu.

15:50 – Planetárium otevřeno! Těšíme se na Vás! Prohlídky začínají v 16:00 a 17:00.

13:50 – Publikace tohoto článku. Zatím připravujeme techniku a doufáme v krásné počasí…