Pro školy, DDM a další

Pro školy, domy dětí, skauty a další organizovaná zájmová uskupení nabízíme rozsáhlé možnosti aktivit a přednášek. Věříme, že veškeré potřebné informace naleznete na této stránce.

Máte-li jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit skrze email nebo telefon uvedený na stránce Kontakt.

Co nabízíme

 • přednášky spojené s komentovanou prohlídkou:
  • hvězdárny
  • planetária
  • planetární stezky
  • a libovolné kombinace výše uvedených...
 • pozorování oblohy
 • konzultace pro studenty ZŠ a SŠ v oborech fyziky a matematiky
 • poskytnutí přístrojů a pozorovacího času pro vypracování:
  • SOČ
  • maturitních a seminárních prací
  • bakalářských a dalších odborných prací
 • volnočasové a relaxační aktivity a další...

Přednášky, komentované prohlídky, projekce

Nejčastěji k nám školy chodí, aby se žáci/studenti něco nového dozvěděli. Proto velkou část naší činnosti tvoří komentované prohlídky a přednášky.

Přednášky

Vhodné pro: ZŠ, SŠ
Cena: 30 Kč/os.*

Vždy se snažíme vyjít vstříc přáním konkrétních návštěvníků, takže přednášky jsou do určité míry pokaždé originální. Zasvěceně dokážeme vyprávět o bezpočtu astronomických témat.

Máme připravena povídání o obloze a co všechno se na ní dá najít, o naší sluneční soustavě a planetách, které se v ní nachází. Ze složitějších témat zase můžeme zabrousit do nebeské mechaniky, života hvězd, formování galaxií, vývoje vesmíru od počátku času nebo prostého vývoje našeho vědění o vesmíru. Pro ty nejzvídavější pak lze zabrousit do témat spojených s astrofyzikou, jako je rychlost světla, Keplerovy zákony nebo teorie relativity.

Projekce v planetáriu

Vhodné pro: MŠ, ZŠ, SŠ
Cena: 20 Kč/os.*

Planetárium je skvělou učební pomůckou, která nám pomáhá názorně prezentovat (nejen) noční oblohu a vše, co se na ní nachází.

Výklad je také možné doplnit o velké množství populárně naučných filmů, či pohádek pro ty nejmenší.

Prezentovat lze nepřeberná témata od povídání o noční obloze a co lze na ní vidět, přes témata naší sluneční soustavy, vývoje hvězd, stárnutí vesmíru až třeba po astrofyziku.

Procházka planetární stezkou

Vhodné pro: MŠ, ZŠ, SŠ
Cena: viz tabulka níže

Planetární stezka je unikátní a názorná učební pomůcka, která umožňuje lepší představu o vzdálenostech a rozměrech objektů v naší sluneční soustavě.

Je-li navíc spojená s pořadem v planetáriu a/nebo pozorováním na hvězdárně, dostává celý výklad zcela nový rozměr. V planetáriu je možné vizualizovat přednesené informace, hvězdárna zase umožňuje za příznivého počasí vidět některé zmíněné objekty "na vlastní oči".

Ceník:

planetární stezka20 Kč/os.*
planetární stezka + planetárium30 Kč/os.*
planetární stezka + hvězdárna30 Kč/os.*
planetární stezka + planetárium + hvězdárna50 Kč/os.*

Pozorování oblohy

Pozorování oblohy nabízíme stejně jako pro veřejnost. Můžete si tak vybrat z pozorování denní či noční oblohy.

Upozorňujeme, že tento typ akce je silně vázaný na počasí a v případě zatažené oblohy, či dokonce deště nebo sněžení nelze pozorování uskutečnit.

Pozorování denní oblohy

Vhodné pro: MŠ, ZŠ, SŠ
Cena: 20 Kč/os.*

Na denní obloze je možné pozorovat Slunce, v případě příznivých podmínek a pozici na obloze také planetu Venuši. Samozřejmě Vám také v případě zájmu rádi v dalekohledu ukážeme některé dominanty okolní krajiny, jako je například vysílač na Javořině, rozhledna ve Vlčnově, kostel v Nivnici, vysílač na Černé hoře a další.

Pozorování noční oblohy

Vhodné pro: MŠ, ZŠ, SŠ
Cena: 20 Kč/os.*

Obsah pozorování noční oblohy se z velké části odvíjí od aktuálního ročního období. V některých částech roku je obloha bohatší na mlhoviny, v jiných na hvězdokupy. Své kouzlo má však vždy.

U nočních pozorování je však potřeba počítat s několika věcmi. V prvé řadě je lze uskutečnit až po západu slunce, kdy je tma - zde doporučujeme pro přibližnou představu podívat se na otevírací dobu hvězdárny. Na pozorování je také nutné se náležitě obléct - po západu slunce začíná být velmi brzo tma a protože se u dalekohledu příliš nehýbeme, pocit chladu je tím ještě více umocněn.


Konzultace

Poskytujeme konzultace v oblasti fyziky a matematiky učiva základních a středních škol.

Nejčastěji se konzultace týkají korespondenčních kol nejrůznějších olympiád (fyzikální, astronomická), kdy jsou povoleny odborné konzultace. Rádi ale také poradíme v dalších případech.

Pro konkrétní informace je nejlepší se dohodnout již s konkrétními informacemi - neváhejte nás proto kontaktovat.


Poskytnutí přístrojů a pozorovacího času

Dlouhodobě rádi pomáháme se zpracováním odborných prací, ať už jde o SOČ, seminární, maturitní, bakalářské, či jiné odborné práce a tato výpomoc široké veřejnosti má u nás na hvězdárně dlouholetou tradici.

Můžeme nabídnout odborné konzultace, či využití naší techniky pro nejrůznější pozorování a měření.

Je také možné poskytnout odbornou oponenturu pro závěrečné vysokoškolské práce.

Pro konkrétní informace je nejlepší se dohodnout již s konkrétními informacemi - neváhejte nás proto kontaktovat.


Další...

Nabízíme samozřejmě i další možnosti využití našich prostor, které se nevešly do žádné z kategorií výše. Pokud není Vaše představa zmíněna ani zde, neváhejte nás kontaktovat.

Posezení u ohniště

Vhodné pro: MŠ, ZŠ, SŠ
Cena: 30 Kč/os.*

Hvězdárna disponuje ohništěm s lavičkami, které je možné využít například k posezení.

Během dne je možné jej spojit s pozorováním denní, navečer zase noční oblohy.

Dřevo a "opékačky" poskytujeme, potraviny si zajišťují návštěvníci sami. Upozorňujeme, že na hvězdárně je pouze užitková voda.


* Pedagogický doprovod má vstup zdarma.