Planetární stezka

Nejbližší akce

Stezka je přístupná 24/7

Nevyhovuje Vám termín komentovaných procházek, které pořádáme pro veřejnost? Nevadí!
Planetární stezka je volně přístupná v libovolnou denní i noční hodinu. Výlet si tak můžete klidně udělat sami.
Pro větší organizované skupiny je navíc možné dohodnout si individuální procházku spojenou s návštěvou planetária a hvězdárny.

Středa 12.6.2024
17:00 - 19:30
Procházka planetární stezkou
Planetární stezka – Slunce, Uherský Brod
Středa 7.8.2024
17:00 - 19:30
Procházka planetární stezkou
Planetární stezka – Slunce, Uherský Brod
Středa 28.8.2024
17:00 - 19:30
Procházka planetární stezkou
Planetární stezka – Slunce, Uherský Brod

O stezce

Planetární stezka je zmenšeným modelem naší sluneční soustavy. Provede vás nejen historickým centrem Uherského Brodu, ale také nejbližším okolím a při tom vám přiblíží nepředstavitelné rozměry, se kterými se astronomové setkávají v našem nejbližším vesmírném sousedství.

Na každém zastavení najdete informační panel a model daného vesmírného objektu.

Unikátní je zpodobnění planet ve tvaru žulových koulí. Materiál pochází ze vzdálených koutů světa, například až z jižní Ameriky, Indie, ale také z naší Českomoravské vrchoviny. Byl vybrán tak, aby struktura kamene a jeho barva korespondovaly co nejvíce s povrchem jednotlivých planet.

Celková délka planetární stezky je 7 kilometrů a lze ji rozdělit na dvě části o délce 2 a 5 km.

První část stezky - planetární

Oblast: vede skrze město
Délka: 2 km
Počet zastávek: 10

Tato část začíná pod gymnáziem u přechodové lávky nad dopravním terminálem. Zde se nachází model Slunce. Od toho se projdete postupně kolem všech planet sluneční soustavy a planetária až k severnímu okraji města, kde se u hvězdárny nachází model planety Neptun.

Na poslední části trasy poblíž “Nového hřbitova” se planetární stezka potkává s Galaktickou stezkou. Zde se na pěti panelech dovíte zajímavé informace o vesmíru za hranicemi naší sluneční soustavy.

V průběhu roku pořádáme na této části pravidelné komentované procházky pro veřejnost se zastávkou v planetáriu a za příznivého počasí také pozorováním Slunce nebo noční oblohy na hvězdárně.

Druhá část stezky - okraje sluneční soustavy

Oblast: turistická stezka z Uherského Brodu do místní části Maršov (polní cesty, les)
Délka: 5 km
Počet zastávek: 3

První část stezky se věnuje převážně planetám naší sluneční soustavy. Nicméně i za Neptunem se nacházejí mnohé zajímavé objekty. Druhá část stezky se tak zaměřuje právě na ně. Začíná zastávkou s dvěma panely u kapličky sv. Václava několik set metrů severně od hvězdárny a skrze les vede až do místní části Maršov, kde končí u enviromentálního střediska DDM Uherský Brod hranicemi naší sluneční soustavy.

Na rozdíl od první části zde již s ohledem na délku neprobíhají komentované prohlídky.