⬤ Dnes zavřeno (rozpis otevírací doby)
Úplné zatmění Měsíce 27.7.2018
Všechny potřebné informace včetně fotografií přineseme již brzy v samostatném článku!
Průběžné informace (ukončeno)
1:00
Zatmění již skončilo. Děkujeme všem návštěvníkům, kteří k nám na hvězdárnu přišli a těšíme se na dalších akcích.
22:50
Navzdory prvotní nepřízni počasí se nakonec vyjasnilo, a tak půl hodiny po maximu zatmění je již možné pozorovat!
17:20
První návštěvníci v planetáriu už sledují dnešní zatmění v "předpremiéře". Na hvězdárně se připravujeme, bohužel to ale vypadá, že nám počasí letos nebude přát.
15:00
Přípravy na pozorování započaly. Budeme se na vás těšit u nás na hvězdárně. Pro všechny zájemce, kteří se k nám nevydají budeme v průběhu úkazu doplňovat fotky na tuto stránku a náš Facebook. Na našem Instagramu se pak v Instastories můžete těšit na malý pohled za kulisy...
Připomínáme také, že zatmění lze shlédnout v "předpremiéře" v rámci běžného programu v planetáriu (nachází se na Domě kultury), který začíná v 17:00.
Průběh akce
Více informací o průběhu akce na Hvězdárně a planetáriu Uherský Brod naleznete v našem programu.
O úkazu
Dnešní zatmění je pravděpodobně tím nejočekávanějším v tomto desetiletí. Poprvé po 3 letech jej totiž bude možné pozorovat z území České republiky. Navíc Měsíc bude procházet geometrickým středem stínu, který vrhá Země, což má dva důležité následky. K maximu zatmění dojde vysoko nad obzorem, díky čemuž bude velmi dobře pozorovatelné. Dále pak bude Měsíc procházet "nejširší" částí stínu, tedy se bude jednat o jedno z nejdelších možných zatmění - Měsíc bude celý ponořen v zemském stínu na 1 hodinu 43 minut. Poslední takovéto zatmění bylo možné pozorovat v červnu 2011 a další (z našeho území bohužel nepozorovatelné) se odehraje až v červnu roku 2029.
Průběh zatmění si můžete prohlédnout na obrázku níže, nebo na přiloženém videu.
Další zajímavostí je, že souběžně se zatměním nastane i tzv. mikroúplněk - tedy nejmenší úplněk v roce. Měsíc bude v této době od Země vzdálen 406 222 km. Měsíc bude tak přibližně o 14 % menší než při posledním superúplňku, který letos nastal 2. ledna. Rozdíl bude ale pro pozorovatele nerozeznatelný.
Naopak při východu se může Měsíc zdát obrovský, což je způsobeno známým optickým klamem, o kterém si můžete přečíst více na webu České astronomické společnosti.
Poslední zajímavostí je, že na dnešní zatmění vychází také tzv. velká opozice Marsu se Sluncem. Už za 3 dny bude totiž Mars nejblíže k Zemi od roku 2003 - přesně 57,59 milionu kilometrů. Právě při zatmění se Měsíc přiblíží k Marsu na pouhých 6° (přibližně 12 průměrů Měsíce v úplňku). Každý si tak bude moci ověřit nesmyslnost novinářských kachen o "Marsu velikosti Měsíce". I přes malou vzdálenost a mikroúplněk bude totiž Mars na obloze 75x menší.