Po roce a půl se opět naskytne možnost spatřit na obloze jasnou kometu. Zatím ji lze pozorovat pouze dalekohledy, pokud ale vyjdou predikce, mohla by být viditelná i pouhým okem. Co je zač a jak ji sledovat?
O kometě
Kometa byla objevena 2. března 2022 v rámci projektu širokoúhlé přehlídky oblohy Zwicky Transient Facility (zkráceně ZTF) v Kalifornii na observatoři Mt. Palomar. Její jasnost v době objevu byla velmi nízká (cca 17 mag), ale i tak se podařilo zpětně dohledat v archivu její fotografie z léta a podzimu 2021.
Dráha
Jedná se o tzv. dlouhoperiodickou kometu, které oběh Slunce trvá přibližně 50 000 let a ve svém odsluní (bod dráhy nejdále od Slunce) se od něj vzdálí na 2800 AU (astronomických jednotek), tedy přibližně 419 miliard kilometrů.
V přísluní (bod dráhy nejblíže ke Slunci) byla kometa 12. ledna tohoto roku – přiblížila se ke Slunci na pouhé 1,112 AU (166,3 milionů kilometrů). Nejblíže k Zemi však teprve dorazí. Stane se tak 2. února, kdy se k nám přiblíží na pouhé 0,284 AU (42,5 milionů kilometrů).
Bohužel je to naposledy, kdy tuto kometu uvidíme. Vlivem velkých planet a blízkého průletu kolem Slunce se její dráha po aktuálním průletu nenávratně změní, kometa se vymaní z gravitačního působení Slunce a navždy opustí naši sluneční soustavu.
Viditelnost
Kometa je již nyní (16.1.) dobře pozorovatelná malými dalekohledy a triedry. Aktuálně se nachází na pomezí souhvězdí Pastýře a Herkula. Postupně se však bude po obloze pohybovat. Navštíví souhvězdí Draka (22. - 25. ledna), Malého medvěda (26. - 28. ledna), Žirafy (až do 4. února), Vozky (do 9. února) a nakonec Býka. Vysoko na obloze 11. a 12. února také uvidíme její konjunkci s planetou Mars.
Právě v druhé polovině ledna a první polovině února bude kometa na obloze nejjasnější díky její malé vzdálenosti od Země a Slunce. Hranici viditelnosti pouhým okem by mohla překročit již 20. ledna, maximálního jasu pak dosáhne přibližně 2. února.
Je ale třeba dát pozor na Měsíc. Ten je totiž 5. února v úplňku a jeho světlo tak bude pozorování silně rušit až do 8. února, kdy se začne pomalu přesouvat z večerní oblohy na noční – otevře se tak nové pozorovací okno.
O několik dní později, 11. února, během konjunkce s Marsem, již klesne její jas natolik, že opět bude k jejímu pozorování nutný alespoň triedr.
Se snižujícím se jasem se budou pozorovací podmínky horšit – na pozorování v březnu bude již nutný dalekohled a koncem měsíce možnost jejího pozorování skončí.
Kdy pozorovat?
Za ideální doporučujeme pozorování v období před 30. lednem v druhé polovině noci, nebo následně až po 8. únoru naopak ve večerních hodinách. Vždy však co nejdále od měst nebo jiných zdrojů rušivého světla.