Obloha v lednu 2025

Viditelnost planet

Počátkem ledna končí viditelnost Merkuru. Na večerní obloze uvidíme Venuši, a Saturn. Po celou noc Mars. Po většinu noci kromě rána září na obloze Jupiter, jako stále jasný objekt.

Venuši najdeme na začátku roku na večerní obloze vysoko nad jihozápadním obzorem jako nápadný objekt v souhvězdí Vodnáře. Na konci měsíce přechází do souhvězdí Ryb. Zapadá kolem 20 hodiny na začátku měsíce, na konci o hodinu později.

Jasnost planety Mars bude stoupat směrem k opozici se Sluncem 16. ledna. Planetu najdeme v souhvězdí Raka, odkud se přesouvá do Blíženců, kde nastane již zmíněná opozice. Planeta vychází po 17. hodině na začátku ledna, na konci po 14. hodině.

Zrovna tak u Saturnu bude na začátku roku klesat jasnost. Planetu najdeme na večerní obloze vysoko nad jihovýchodním obzorem v souhvězdí Vodnáře. Zapadá na začátku ledna kolem 21:30, na konci kolem 20. hodiny.

Po prosincové kulminaci jasnosti Jupitera, bude na začátku roku jasnost planety klesat. Najdeme ho v souhvězdí Býka. Zapadá na začátku měsíce ráno před šestou hodinou, na konci kolem před čtvrtou.

Merkur uvidíme na začátku měsíce ráno, nízko nad jihovýchodním obzorem. Vychází před půl sedmou.

Ze zajímavých úkazů vybíráme

3. ledna můžeme sledovat maximum meteorického roje Kvadrantid. Očekává se kolem 80 světelných stop za hodinu. Měsíc bude mezi novem a první čtvrtí, zapadat bude po 20. hodině, takže nebude moc rušit pozorování meteorů. Aktivita roje začala již na konci prosince minulého roku a končí v polovině ledna.

4. ledna v 19 hodin dojde ke konjunkci Měsíce se Saturnem, při které dojde k zákrytu Saturnu. Jev je pozorovatelný v celém průběhu.

Obloha v lednu

Při pohledu na zimní souhvězdí v polovině měsíce po 20. hodině upoutá náš zrak nad jihojihovýchodem Orion, nad ním souhvězdí Býka. Hlavu Býka tvoří otevřená hvězdokupa Hyády.Nad tímto souhvězdím, směrem k východu, svítí dvojice jasných hvězd, Castor a Pollux ze souhvězdí Blíženců. Nad jihozápadem se nalézá podzimní souhvězdí Andromedy. Nalezneme ho podle mlhavého obláčku. Tento obláček představuje hvězdný ostrov – galaxii. Tato spirální galaxie je podobná naší galaxii i velikostí. Světlo od ní letí přes dva miliony let. Pod souhvězdím Andromedy směrem západním nalezneme velké souhvězdí okřídleného koně Pagase. Nad severozápadem svítí hvězdy jakoby rozestavěné do kříže – letní souhvězdí Labutě.