Vše o pozorování noční oblohy

Kdy se konají?

Pozorování se konají ve dnech vypsaných v našem programu, který naleznete zde.

Jak probíhají?

Na začátku otevírací doby míříme nejprve do kopule k dalekohledu. Zde návštěvníkům postupně ukazujeme různé zajímavé objekty na noční obloze, současně o nich povídáme.

V moment, kdy se větší část návštěvníků rozhodne odcházet, vydáváme se všichni ven ukázat si ještě souhvězdí.

Se zbylými návštěvníky, kteří ještě nechtějí odcházet, pak pokračujeme v pozorování.

Konec pozorování není pevně určený - návštěvníky "nevyhazujeme". Pokud nemáme další den brzo ráno akci/exkurzi, je vhodné počasí i zájem a je stále co pozorovat, rádi budeme pokračovat i dlouho po oficiálním konci otevírací doby.

Při pozorování noční oblohy obvykle postupujeme od nejsnáze pozorovatelných objektů po ty náročnější - proto pokud plánujete návštěvu s dětmi (do cca 8-9 let), velmi důrazně doporučujeme přijít skutečně na uvedený čas začátku pozorování. K již ukázaným objektům se zpravidla v průběhu večera už nevracíme. V případě pozdního příchodu (45-60 minut po začátku) hrozí, že bude pro děti pozorování již příliš náročné a budou se nudit (popřípadě neuvidíte Měsíc a/nebo planetu, kvůli které jste na pozorování na hvězdárnu přišli).

Může se stát, že pozorování nebude?

Ano, bohužel, skrz mraky se dívat neumíme. Pozorování se proto nekonají pokud je zatažená obloha. Pokud prší/sněží nelze pozorování uskutečnit z důvodu hrozícího poškození techniky.

V případě oblačného počasí (zataženo a sem tam mezera v mracích) pozorování také nelze uskutečnit.

V případě, že si nejste počasím jisti, klidně nám zatelefonujte a my vám poradíme, zda je aktuální situace pro pozorování vhodná.

Jak je přímo v Uherském Brodě si můžete ověřit pomocí webkamer u nás na hvězdárně.
Pro širší kontext o oblačnosti napříč Českou republikou a Evropou můžete také využít snímky z družic MSG na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Jsou dny, kdy pozorování spíše není vhodné?
Jsou dny, kdy naopak doporučujete přijít?

Obecně doporučujeme vyhnout se období kolem úplňku - Měsíc v této době svítí velmi silně, což má za následek "zesvětlání" noční oblohy a zásadní zhoršení pozorovacích podmínek. Zhoršení je tak výrazné, že vám bohužel nebudeme schopni například ukázat ani všechna souhvězdí. Současně vám nedokážeme ani hezky ukázat Měsíc - je totiž nasvícená celá jeho přivrácená strana a vypadá tak jako "placka".

Množství světla v krajině - vlevo bezměsíčná noc, vpravo noc s Měsícem v úplňku

Pro nejlepší zážitek doporučujeme pro pozorování období kolem novu, popř. období poslední čtvrť - nov - první čtvrť. Měsíc totiž nesvítí vůbec nebo slabě a my vám tak můžeme ukázat maximum zajímavých objektů na noční obloze. Současně (pokud jde zrovna vidět) je hezčí podívání také na Měsíc, kde na rozmezí osvícené a neosvícené části povrchu svítí slunce "pod úhlem" a okraje kráterů a pohoří tak vrhají stíny, což dělá povrch Měsíce krásně "plastický".

Měsíc v úplňku vs Měsíc v první čtvrti
Na co dát pozor před návštěvou?

Určitě doporučujeme nepodcenit oblečení!

Dalekohledy musejí být v prostředí o stejné teplotě, jako je venku. V kopulích tedy ani v zimě netopíme. V noci je navíc chladněji. Hvězdárna se také nachází mezi poli nad městem, jen velmi výjimečně zde nefouká. Protože se člověk při pozorování příliš nehýbe, daleko snadněji prochladne.