Obloha v měsíci květnu 2020

Viditelnost planet

Na večerní květnové obloze uvidíme tak jako v předešlých měsících Venuši jako Večernici. Její jasnost se ale prudce ztrácí. Od poloviny května bude pozorovatelný Merkur. V druhé polovině noci budeme moci pozorovat dvě největší planety Sluneční soustavy Jupiter a Saturn. K ránu se k nim přidá Mars.

Merkur budeme moci pozorovat v druhé polovině května večer nad severozápadním obzorem. Bude zapadat mezi 20:30 až 23. hodinou.

Venuše bude pozorovatelná večer nad západním a postupně až nad severozápadním obzorem. Najdeme ji v souhvězdí Býka. Zapadá mezi půlnocí a 21:30 hodinou.

Jupiter spatříme v druhé polovině noci. Vychází mezi půl druhou a půlnocí. Promítá se do souhvězdí Střelce.

Saturn budeme moci podobně jako Jupiter pozorovat v druhé polovině noci. Najdeme ho v souhvězdí Kozoroha. Vychází mezi druhou hodinou ranní a půlnocí.

Mars bude viděl na ranní obloze nad jihovýchodním obzorem. V průběhu května se přesouvá ze souhvězdí Kozoroha do souhvězdí Vodnáře. Vychází mezi třetí a druhou hodinou.

Ze zajímavých úkazů vybíráme

12. a 13. května bude možno ve druhé polovině noci uvidět seskupení Měsíce, Jupiteru a Saturnu.

Obloha květnu

Blížíme se pomalu k letnímu slunovratu, a tudíž bude přibývat denního světla. Uprostřed května Slunce zapadá kolem 20:30 hodin a pozorování slabších kosmických objektů budeme muset nechat až na dobu kolem 22. hodiny. Podíváme-li se v tuto dobu nad západní obzor, uvidíme tam „odcházející“ souhvězdí zimy. Dvojice jasných hvězd Castor a Pollux patří do souhvězdí Blíženců, nad nimi nad severozápadem spatříme Cappelu, nejjasnější hvězdu souhvězdí Vozky. Nad jihozápadem se rozprostírá jarní souhvězdí Lva, znázorňující ležící postavu krále zvířat. Hvězdy tvořící jakoby otazník, představují hlavu a jeho hruď, tečka pod otazníkem je nejjasnější hvězda souhvězdí Regulus, kterou Lev „drží“ mezi předními tlapami.

Nad jihem je další souhvězdí jara Panna. Souhvězdí Panny si můžeme představit jako závodnici běžící přes překážkovou dráhu. Tři hvězdy tvoří trup, hvězda kolmo k trupu je ruka, pod ní rovnoběžně ležící hvězdy představují rozkročené nohy. Jasná hvězda Spika jakoby tvořila chodidlo nakročené nohy nad překážkou. V blízkosti poledníku svítí jedna z nejjasnějších hvězd severní oblohy Arktur ze souhvězdí Pastýře. Vedle tohoto souhvězdí východním směrem je souhvězdí Herkula, představující tělo svalnatého muže. Pro jednoduchost si ho můžeme představit také jako květináč.

Nad východem se objevují dvě jasné hvězdy: Vega ze souhvězdí Lyry a Deneb ze souhvězdí Labutě. To už jsou souhvězdí léta…