Obloha v měsíci červenci 2021

Viditelnost planet

Na červencové obloze budeme večer moci pozorovat Venuši a Mars. Kromě večera bude na obloze pozorovatelný po většinu noci Jupiter a Saturn, ráno se objeví Merkur.

Venuše bude večer zářit nízko nad západním obzorem. Zapadá na začátku měsíce před 23. hodinou, na konci kolem 22. hodiny. Najdeme ji v souhvězdí Raka.

Také Mars spatříme na večerní obloze, a to nízko nad severozápadním obzorem. Doba jeho viditelnost končí. Na začátku měsíce zapadá kolem 22.30 hodin, na konci před 22. hodinou. Najdeme ho v souhvězdí Raka.

Jupiter bude na obloze kromě večera po většinu noci. Vychází na začátku července před 23. hodinou, na konci kolem 21.30 hodiny. Bude v souhvězdí Vodnáře.

Saturn můžeme vidět po celou noc. Na začátku měsíce vychází kolem 22. hodiny, na konci před 21. hodinou. Nachází se v období dobré viditelnosti. Najdeme ho v souhvězdí Kozoroha.

Merkur bude viditelný ráno nad severovýchodním obzorem. Na začátku měsíce vychází před čtvrtou hodinou, na konci kolem páté.

Ze zajímavých úkazů vybíráme

7. července můžeme v jednu hodinu po půlnoci pozorovat Měsíc v konjunkci s Aldebaranem, nejjasnější hvězdou souhvězdí Býka.

24. až 26. července bude Měsíc po celou noc v blízkosti planet Saturn a Jupiter.

Obloha v červenci

Kolem 23. hodiny můžeme nad západem vidět souhvězdí jara, Pannu s jasnou hvězdou Spicou, směrem k poledníku září Arktur ze souhvězdí Pastýře, pod ním je souhvězdí Štíra. Nad jihem při poledníku leží letní souhvězdí Herkula. Vedle něj směrem k východu najdeme další letní souhvězdí, Labuť, Lyru, Orla. Jejich nejjasnější hvězdy tvoří tzv. letní orientační trojúhelník. Nad severovýchodem najdeme podzimní souhvězdí Pegasa a ještě severněji svítí hvězdy souhvězdí Andromedy a Persea…

Podrobnější procházku letní oblohou můžeme začít od žlutooranžového Arktura, nejjasnější hvězdy v souhvězdí Pastýře. Najdeme ho jednoduše tak, že si prodloužíme oj Velkého vozu do oblouku, na jehož konci zmíněná hvězda leží. Je 30krát větší než Slunce, ale chladnější. Jeho povrch má oproti slunečnímu teplotu o 2 tisíce stupňů nižší. Vedle tohoto souhvězdí je souhvězdí Severní koruny, oblouček hvězd s nejjasnější hvězdou Gemmou. Jméno v překladu znamená Drahokam. Hluboko pod Pastýřem najdeme málo výrazné souhvězdí zvířetníku Váhy. K Vahám jsou otočena klepeta sousedního souhvězdí Štíra, které u nás vystupuje jen velmi málo nad obzor a často zaniká v oparu nebo světlech pouličního osvětlení. Toto souhvězdí si můžeme představit také jako zednické kladívko. Oranžová hvězda Antares představuje Štírovo srdce. Velkou oblast mezi Pastýřem, Štírem, Lyrou a Orlem zaujímá souhvězdí Hadonoše s Hadem. Souhvězdí Herkula představuje svalnatého hrdinu, hromotluka, můžeme si ho také představit jako květináč. Pod pravým ramenem se nachází kulová hvězdokupa M13, která je nejjasnější na severní obloze. Kulové hvězdokupy – kulové útvary plné hvězd – patří k nejstarším skupinám hvězd v galaxii.

Večer, než se setmí, uvidíme na obloze mezi prvními hvězdami vysoko v zenitu trojici nejjasnějších hvězd letních souhvězdí, tvořící tzv. letní orientační trojúhelník – Altair, Deneb a Vega.

Souhvězdí Lyry tvoří malý, ale dosti výrazný kosodélník, u jehož horního pravého rohu je Vega, druhá nejjasnější hvězda severní oblohy. Od nás je vzdálena 25 světelných let. Orel se pozná podle typické hvězdné trojice, v níž nejjasnější je hvězda Altair.

Třetí výrazné souhvězdí letní oblohy je Labuť se široce rozepjatými křídly letící Mléčnou dráhou vstříc Orlu. V ocasu svítí nejjasnější hvězda souhvězdí, Deneb.