Obloha v měsíci únoru 2022

Viditelnost planet

Saturn je v únoru nepozorovatelný. Na večerní obloze uvidíme pouze Jupiter, a to jen v první polovině měsíce. Na ranní obloze můžeme v první polovině února pozorovat Merkur, po celý měsíc Venuši a Mars.

Jupiter uvidíme na večerní obloze, ale jen v první polovině února nízko nad západním obzorem. Potom bude až do dubna nepozorovatelný. Zapadá před 18. hodinou. Najdeme ho v souhvězdí Vodnáře.

Merkur, ztrácející se v ranních červáncích, spatříme v první polovině měsíce nízko nad jihovýchodním obzorem. Vychází kolem šesté hodiny.

Na ranní obloze nad jihovýchodním obzorem budeme jako Jitřenku moci pozorovat planetu Venuši. Najdeme jí v souhvězdí Střelce. Vychází mezi pátou, na začátku měsíce, a po půl páté na konci února.

Ráno nízko nad jihovýchodním obzorem najdeme Mars. Na začátku měsíce vychází kolem páté hodiny, na konci měsíce po půl páté. Jeho pozorovací podmínky zatím nejsou dobré.

Ze zajímavých úkazů vybíráme

2. února spatříme na večerní obloze seskupení Měsíce s Jupiterem.

12. února dosahuje Venuše největší jasnosti.

17. února bude na ranní obloze Venuše blízko Marsu.

Obloha v únoru

V polovině února kolem 20. hodiny můžeme nad západním obzorem spatřit podzimní souhvězdí Pegasa, východně od něj souhvězdí Andromedy a Persea. Nad jihem vrcholí zimní souhvězdí Oriona a Býka. Pod pasem Oriona je mlhavý obláček patřící Velké mlhovině v Orionu. V severní části souhvězdí Býka najdeme skupinku jasných hvězd patřící do otevřené hvězdokupy Plejády neboli Kuřátka. Nad jihovýchodním obzorem můžeme pozorovat několik jasných hvězd nad sebou. Nejvýše je dvojice Castor a Pollux ze souhvězdí Blíženců, pod nimi Procyon, nejjasnější hvězda souhvězdí Malého psa, a nejníže svítí nejjasnější hvězda severní oblohy Sírius ze souhvězdí Velkého psa. Vysoko nad severovýchodním obzorem spatříme cirkumpolární souhvězdí Velký vůz. Uvidíme ho na noční obloze po celý rok. Pod ním je souhvězdí nastupujícího jara Lev s jasnou hvězdou Regulus.