Obloha v měsíci březnu 2022

Viditelnost planet

Planety Merkur a Jupiter jsou nepozorovatelné, na večerní obloze neuvidíme žádnou planetu, na ranní zase trojici planet Mars, Venuše a Saturn.

Venuši můžeme pozorovat ráno nad jihovýchodním obzorem, vychází kolem čtvrté hodiny. Najdeme ji na začátku měsíce v souhvězdí Střelce, okolo poloviny měsíce v souhvězdí Kozoroha.

Mars uvidíme ráno nízko nad jihovýchodním obzorem. Vychází v průběhu měsíce mezi půl pátou a čtvrtou hodinou. 5. března se planeta přesune ze souhvězdí Střelce do Kozoroha.

Saturn bude na obloze v druhé polovině března ráno nízko nad jihovýchodním obzorem. Najdeme jej v souhvězdí Kozoroha. Vychází před půl pátou. V dalekohledu uvidíme jeho prstenec a v jeho blízkosti měsíc Titan.

Ze zajímavých úkazů vybíráme

20. března bude ve 4:00 Měsíc v konjunkci s nejjasnější hvězdou souhvězdí Panny Spicou.

20. března v 16:33 nastane jarní rovnodennost. Slunce vstupuje do znamení Berana, začíná astronomické jaro.

28. března můžeme pozorovat na ranní obloze nízko nad jihovýchodním obzorem seskupení Venuše, Marsu, Saturnu a Měsíce.

Obloha v březnu

Obloha sklonku zimy a začátku jara nabídne nad východním obzorem vycházející jarní souhvězdí a nad jihem a jihozápadem zimní souhvězdí, které pomalu opouští hvězdnou scénu. V polovině března kolem 21. hodiny spatříme nad východním obzorem jednu z nejjasnějších hvězd Arktura ze souhvězdí Pastýře. Toho můžeme vyhledat tak, že protáhneme lomenou oj Velkého vozu do oblouku. Po něm se dostaneme k této hvězdě. Nad jihovýchodem uvidíme další jasnou hvězdu Regulus, nejjasnější hvězdu souhvězdí Lva. Západní část souhvězdí (hlavu a hruď Lva) si můžeme představit jako otazník. Regulus pak najdeme a v místě tečky. Nad jihojihozápadem, nízko nad obzorem, svítí nejjasnější hvězda severní oblohy Sirius ze souhvězdí Velký pes a nad ním Procyon, nejjasnější hvězda souhvězdí Malého psa.

Ještě nad touto hvězdou spatříme dvě nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Blíženců, Castor a Pollux. Nad jihozápadem září hvězdy jednoho z nejkrásnějších souhvězdí Orion s typickými třemi hvězdami, které tvoří Orionův pás. Když ho prodloužíme směrem k jižnímu obzoru, narazíme na Sirus. Obráceným směrem trochu výše míří Orionův pás k oranžové hvězdě Aldebaran, nejjasnější hvězdě ze souhvězdí Býka. Pod pasem Oriona spatříme pouhým okem mlhavý obláček. Je to Velká mlhovina v Orionu. Nad severozápadním obzorem můžeme pozorovat další nápadný mlhavý obláček, tentokrát se jedná o galaxii v souhvězdí Andromedy. Světlo od této hvězdné soustavy, typově podobné naší galaxii, k nám letí přes dva miliony let.