Obloha v měsíci říjnu 2022

Vážení návštěvníci, omlouváme se za pozdní uveřejnění článku způsobené chybou v našem systému. Děkujeme za pochopení.

Viditelnost planet

Venuše je v říjnu nepozorovatelná, mizí v ranních paprscích Slunce. Na obloze budeme moci pozorovat celou noc Jupiter, v první polovině noci Saturn, po většinu noci kromě večera Mars. Na ranní obloze se objeví Merkur.

První planetu, kterou uvidíme na večerní obloze bude Saturn a setrvá na ní v první polovině noci. Najdeme jej v souhvězdí Kozoroha. Zapadá na začátku října před druhou hod. ranní, na konci po půlnoci.

Mars bude na obloze po většinu noci kromě večera. Najdeme jej v souhvězdí Býka. Vychází na začátku října po 21. hod., na konci před 20. hod.

Jupiter budeme moci pozorovat po téměř celou noc. V říjnu dobrá viditelnost této planety končí. Najdeme ji v souhvězdí Ryb. Zapadá na začátku měsíce před šestou hod., na konci po čtvrté hod. ranní.

Merkur uvidíme ráno nad východním obzorem. Vychází na začátku měsíce po páté a na konci před 7. hod.

Ze zajímavých úkazů vybíráme

5. října ve 20 hod. bude Měsíc v konjunkci se Saturnem.

8. října ve 22 hod. bude Měsíc v konjunkci s Jupiterem.

22. října nastane maximum meteorického roje Orionid. Očekává se kolem 20 velmi rychlých světelných stop za hodinu. Pozorovací podmínky budou dobré, protože světlo měsíce nebude rušit pozorování, tak jako při srpnových Perseidách. Tentokrát bude Měsíc před novem (25. října) a vychází po třetí hod. Aktivita roje začíná na začátku října a končí na začátku listopadu.

25. října budeme svědky částečného zatmění Slunce. U nás uvidíme maximum zakrytí 43%.
Začátek částečného zatmění připadá na 11:15, střed úkazu nastane ve 12:20 a konec ve 13:27.

Obloha v říjnu

Prohlídku říjnové oblohy začneme nad jihozápadním obzorem, kde kolem 21. hodiny spatříme hvězdy tzv. letního trojúhelníku, Deneb, Vega a Altair. Blízko poledníku můžeme pozorovat podzimní souhvězdí Pegase a nad ním je jasný mlhavý obláček, galaxie v Andromedě. Nad ní severovýchodně jsou dva obloučky hvězd, tvořící souhvězdí Persea. Na východě vychází souhvězdí zimy Býk s jasnou hvězdou Aldebaran. Nad severovýchodem můžeme pozorovat jasnou hvězdu Capellu ze souhvězdí Vosky. Před půlnocí vychází Orion. Z tohoto souhvězdí budou v říjnu zdánlivě vyletovat světelné stopy meteorů podzimního roje Orionid.