Obloha v měsíci listopadu 2022

Viditelnost planet

Planety Merkur a Venuše jsou v listopadu nepozorovatelné. Na večerní obloze budeme moci pozorovat Saturn, celou noc Mars, a kromě rána Jupiter.

Po celou noc můžeme pozorovat Mars. Najdeme jej v souhvězdí Býka. Vychází po 18. hod. na začátku měsíce a po 16. hod. na konci listopadu.

Jupiter bude na obloze po většinu noci kromě rána. V listopadu nastává zlom v pozorovacích podmínkách planety, ty se zhoršují, nicméně do konce roku budou relativně dobré. Jupiter najdeme v souhvězdí Ryb. Zapadá na začátku listopadu před třetí a v jednu hodinu na konci měsíce.

Saturn budeme moci pozorovat na večerní obloze vysoko nad jihem až jihozápadem. Celý rok je v souhvězdí Kozoroha. Zapadá na začátku měsíce hodinu před půlnocí, na konci před 22. hod.

Ze zajímavých úkazů vybíráme

2. listopadu budeme moci sledovat ve 2 hod. po půlnoci Měsíc v konjunkci se Saturnem.

5. listopadu nastane o půlnoci konjunkce Měsíce s Jupiterem.

16. listopadu dojde ve 22. hod. ke konjunkci Měsíce a nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Lva Regulem.

18. listopadu můžeme sledovat maximum meteorického roje Leonid. Očekává se četnost 15 meteorů za hodinu. Aktivita roje začíná na začátku listopadu a končí s koncem měsíce.

21. listopadu budeme moci pozorovat ve 4 hod. ráno konjunkci Měsíce s nejjasnější hvězdou Spicou ze souhvězdí Panny.

Obloha v listopadu

Při pohledu nad západní obzor uprostřed listopadu kolem 21. hodiny večerní uvidíme hvězdy tzv. letního trojúhelníku. Nejvýše je Vega ze souhvězdí Lyry, pod ní jihovýchodním směrem je Deneb ze souhvězdí Labutě a nejníže nad západním obzorem je Altair ze souhvězdí Orla.

Nad jihem (v sektoru od jihozápadu k jihovýchodu) svítí hvězdy podzimních souhvězdí Pegase, Andromedy, Persea. Nápadný mlhavý obláček – galaxie v Andromedě – leží v blízkosti poledníku ve výšce 40° nad obzorem. Východní sektor oblohy je vyhrazen souhvězdím zimy. Nad obzorem spatříme oranžovou hvězdu Aldebaran, představující oko Býka, nad ním je výrazný shluk hvězd – otevřená hvězdokupa Plejády. Nad souhvězdím Býka se nalézá souhvězdí Vozky s nejjasnější hvězdou Capellou. Blíže k obzoru na severovýchodě si všimněme dvou nápadných hvězd Castor a Pollux patřících do souhvězdí Blíženců. Nad obzorem na východě září hvězdy jednoho z nejkrásnějších souhvězdí Orion. Je příslibem přicházející zimy…