Obloha v květnu 2024

Viditelnost planet

Planety Merkur a Venuše jsou v květnu nepozorovatelné, totéž platí i pro Jupiter. Na ranní obloze budeme moci pozorovat Mars. V druhé polovině měsíce se k němu přidá Saturn.

Mars uvidíme ráno nízko nad východním obzorem. Najdeme ho v souhvězdí Ryb. Vychází před čtvrtou hodinou na začátku měsíce, na konci kolem třetí hodiny.

Saturn budeme moci pozorovat v druhé polovině května nízko nad jihovýchodním obzorem. Na ranní obloze se planeta objevuje v půli května v souhvězdí Vodnáře. Vychází před půl čtvrtou na začátku května, na konci kolem třetí hodiny.

Ze zajímavých úkazů vybíráme

5. května nastane maximum meteorického roje Akvarid. Očekává se 50 velmi rychlých světelných stop za hodinu. Nastanou vynikající pozorovací podmínky (pokud nebude zataženo), protože Měsíc je čtyři dni před novem a nebude rušit svým světlem pozorování. Aktivita roje začíná kolem 19. dubna a končí na konci května.

Obloha v květnu

Podíváme-li se po 22. hod. nad západní obzor, uvidíme tam „odcházející“ souhvězdí zimy. Dvojice jasných hvězd Castor a Pollux patří do souhvězdí Blíženců, nad nimi nad severozápadem spatříme Cappelu, nejjasnější hvězdu souhvězdí Vozky.

Nad jihozápadem se rozprostírá jarní souhvězdí Lva, znázorňující ležící postavu krále zvířat. Hvězdy tvořící jako by otazník, představují hlavu a jeho hruď, tečka pod otazníkem je nejjasnější hvězda souhvězdí Regulus. Nad jihem je další souhvězdí jara, Panna. Souhvězdí Panny si můžeme představit jako závodnici běžící přes překážkovou dráhu. Tři hvězdy tvoří trup, hvězda kolmo k trupu je ruka, pod ní rovnoběžně ležící hvězdy, zhruba v přímce, představují rozkročené nohy. Jasná hvězda Spika jako by tvořila chodidlo nakročené nohy nad překážkou. V blízkosti poledníku svítí jedna z nejjasnějších hvězd severní oblohy Arktur ze souhvězdí Pastýře. Vedle tohoto souhvězdí, východním směrem, je souhvězdí Herkula, představující klečící tělo svalnatého muže. Pro jednoduchost si ho můžeme představit také jako květináč. Nad východem se objevují dvě jasné hvězdy letních souhvězdí: Vega ze souhvězdí Lyry a Deneb ze souhvězdí Labutě.