⬤ Dnes zavřeno (rozpis otevírací doby)
Obloha v červenci 2024
Viditelnost planet
Planety Merkur a Venuše jsou v červenci nepozorovatelné. Na večerní obloze planety nenajdeme. Až v druhé polovině noci spatříme Saturn, ráno nad východním obzorem Mars a Jupiter.
Mars můžeme pozorovat ráno nad východním obzorem. V polovině července se planeta přesouvá ze souhvězdí Ryb do souhvězdí Býka. Vychází kolem půl druhé na začátku července, na konci před jednou hodinou.
Jupiter spatříme ráno nad východním obzorem. Nachází se v souhvězdí Býka a vychází před půl třetí na začátku měsíce, na konci před půl druhou.
Saturn bude na obloze v druhé polovině noci. Nachází se v souhvězdí Vodnáře. Vychází během měsíce mezi 23:30 a 22:00.
Ze zajímavých úkazů vybíráme
3. července na ranní obloze můžeme pozorovat nízko nad východoseverovýchodním obzorem Měsíc, Jupiter a Aldebaran, nejjasnější hvězdu ze souhvězdí Býka.
30. a 31. července bude ráno na obloze seskupení Měsíce, Marsu, Jupiteru, otevřené hvězdokupy Plejády a Aldebaranu.
Obloha v červenci
Před 23. hodinou můžeme nad západem pozorovat souhvězdí jara Pannu s jasnou hvězdou Spicou, směrem k poledníku září Arkturus ze souhvězdí Pastýře, pod ním je souhvězdí Štíra. Nad jihem při poledníku leží letní souhvězdí Herkula. Vedle něj směrem k východu najdeme další typická letní souhvězdí: Labuť, Lyru, Orla. Souhvězdí Lyry tvoří malý, ale dosti výrazný kosodélník, u jehož horního pravého rohu je Vega, druhá nejjasnější hvězda severní oblohy. Orel se pozná podle typické hvězdné trojice, v níž nejjasnější je hvězda Altair.
Třetí výrazné souhvězdí letní oblohy je Labuť se široce rozepjatými křídly letící Mléčnou dráhou vstříc Orlu. V ocase svítí nejjasnější hvězda souhvězdí, Deneb.
Dominantou noční oblohy v letních měsících je hvězdný pás Mléčné dráhy, který se klene nad našimi hlavami od severu přes zenit k jihu. Nad severovýchodem můžeme pozorovat podzimní souhvězdí Pegase, a ještě severněji svítí hvězdy souhvězdí Andromedy a Persea.
Podrobněji si letní oblohou můžeme začít prohlížet od žlutooranžového Arktura, nejjasnější hvězdy v souhvězdí Pastýře. Najdeme ho jednoduše tak, že si prodloužíme oj Velkého vozu do oblouku, na jehož konci zmíněná hvězda leží. Vedle tohoto souhvězdí je souhvězdí Severní koruny, oblouček hvězd s nejjasnější hvězdou Gemmou – její jméno v překladu znamená „drahokam“. Hluboko pod Pastýřem je málo výrazné souhvězdí zvířetníku Váhy. K Vahám jsou otočena klepeta sousedního souhvězdí Štíra, které u nás vystupuje jen velmi málo nad obzor a často zaniká v oparu nebo světlech pouličního osvětlení. Toto souhvězdí si můžeme představit také jako zednické kladívko. Oranžová hvězda Antares představuje štírovo srdce. Velkou oblast mezi Pastýřem, Štírem, Lyrou a Orlem zaujímá souhvězdí Hadonoše s Hadem. Souhvězdí Herkula představuje svalnatého hrdinu, postavu hromotluka, můžeme si ho také představit jako květináč.