⬤ Dnes zavřeno (rozpis otevírací doby)
Tipy na Vánoční dárky (2024)
Opět se nám blíží konec roku a Vánoce - ať už tedy píšete dopis Ježíškovi, nebo si chcete udělat radost sami, přinášíme vám pár nápadů, co za "astronomické věci" byste si mohli přát.
Seznam kapitol
Dalekohledy
Jde asi o nejčastější dotaz, který nám návštěvníci pokládají v souvislosti s nakupováním dárků.
Se všemi dalekohledy, které v našem soupisu zmiňujeme zvládnete bez problému pozorovat Měsíc, planety sluneční soustavy i ty nejsilněji svítící objekty vzdáleného vesmíru, jako jsou některé mlhoviny, hvězdokupy nebo galaxie. Pokud si navíc přikoupíte sluneční filtr, můžete se podívat i na Slunce.
V tomto článku u dalekohledů odkazujeme na obchod společnosti Supra Praha - důvod je ten, že na srovnávači Heureka většinu specializovaných prodejců nenajdete.
S cenou do 3000 Kč
Pokud budete hledat na internetu doporučení ohledně co nejlevnějšího a současně kvalitního dalekohledu, pravděpodobně budou ve starších diskusích všichni doporučovat tzv. "Lidlskop". I za nás to bylo ještě před několika lety v cenové relaci do 3000 Kč jasné doporučení. Bohužel, bylo. Už není. Jednalo se konkrétně o dalekohled Bresser Skylux 70/700, který se ovšem v průběhu roku 2022 přestal vyrábět a nový již nejde koupit.
Sem tam se ale objeví nějaký použitý kousek na bazarech, takže při troše hledání na Bazoši, Sbazaru, Aukru nebo na Facebook Marketplace můžete narazit na kus v hezkém stavu.
Tento dalekohled existoval ve dvou variantách. Obě měly shodně kvalitní optiku a samotný dalekohled, lišily se pouze v "trojnožce", na které dalekohled stojí - tzv. "montáži".
- Novější verze měla přídomek AZ (odkaz) a měla takzvanou azimutální montáž. Ta je pro začátečníky jednodušší na ovládání, protože dalekohled jednoduše natáčíte nahoru/dolů nebo doleva/doprava. Bohužel, protože se zde velmi šetřilo, nebyla příliš pevná a dalekohled se na ní hodně chvěl.
- Starší verze měla občas přídomek EQ, popřípadě se později po příchodu dříve zmíněné novější verze prodávala dráž pod názvem "Bresser Jupiter 70/700" a obsahovala tzv. ekvatoriální montáž. Zde je ovládání o malou trošku složitější - dalekohledem totiž otáčíte v trošku jiných osách, které vycházejí ze souřadnicového systému, který máme na obloze. S ohledem na cenu ani zde nebyla kvalita montáže nějak zázračná, nicméně byla stále pevnější, než v případě první verze.
A aby toho nebylo málo, doporučujeme se obloukem vyhnout nejlevnější variantě, která se sem tam objevovala - viz fotografie. Tato varianta montáže byla zcela nepoužitelná a s dalekohledem byste nic moc nenapozorovali.
Jiná doporučení v této cenové kategorii nemáme, obecně zde dnes již "použitelně kvalitní" kusy nelze najít. (Bresser 70/700 se za cenu 2500-2900 Kč prodával v letech 2007-2022).
S cenou 3000 - 6000 Kč
Pokud opravdu moc nutně potřebujete co nejnižší cenu, i když to neděláme rádi, zařadíme přece jenom jeden dalekohled, který nenaplňuje úplně naše představy. Jde o Sky-Watcher AC 70/700 Mercury AZ-2 s běžnou prodejní cenou kolem 3295 Kč (odkaz). Ten trpí stejným nedostatkem, jako dříve zmíněný Bresser - optika je sice přiměřeně kvalitní, ale je opravdu velmi "odfláknutá" montáž, kterou rozechvěje i sebemenší vánek. Nemá ani možnost drobných korekcí namíření dalekohledu. Byli bychom proto raději, kdybyste se mu vyhnuli.
Když přeskočíme k horní hranici našeho rozsahu, tak těsně pod pomyslným stropem najdeme už dalekohledy, které už není tak těžké doporučit.
S obvyklou prodejní cenou 5980 Kč můžeme doporučit Sky-Watcher 90/900mm EQ-2 (odkaz). Jde o klasický čočkový dalekohled, jen mírně větší než Bresser zmíněný v úvodu. Důvod pro vyšší cenu je zde ale oprávněný - k dalekohledu je přibalena mnohem kvalitnější a pevnější montáž.
V podobné ceně, za 5920 Kč, stojí za zmínku také zrcadlový dalekohled Sky-Watcher 4.5” 114/900mm EQ-2 (odkaz). Zde bude pozorování možná o něco složitější, protože se do dalekohledu dívá "z boku". Opět optika má přiměřenou kvalitu a hlavním "příplatkem" je zde kvalitnější montáž, která se tolik neklepe.
Další variantou je pak Sky-Watcher Dobson 130/650mm (odkaz). Dalekohledy typu Dobson jsou stavěny jako "stolní" dalekohledy, respektive dalekohledy pro postavení na plochou zem. Místo klasické "trojnožky" mají širší plochou základnu, což má své výhody, ale i nevýhody. Často totiž nejdou tak kompaktně zabalit, jako dalekohledy klasické konstrukce, které jsme zmiňovali výše.
S cenou nad 6000 Kč
Zde už bohužel radit nebudeme. Výběr je totiž hodně závislý na tom, na jaké objekty se chcete na obloze dívat, popřípadě jestli se chcete jenom dívat nebo i fotografovat atd. V této cenové hladině to chce již osobní konzultaci.
Knihy
Nejprve pár nápadů na knížky pro mladší čtenáře (nebo i ještě nečtenáře). Třeba Vesmírníček aneb usínáme s vědou (odkaz) a druhý díl Vesmírníček Letíme dál aneb už zase usínáme s vědou (odkaz) - jde o soubory 70 pohádek na dobrou noc, u kterých se i něco nového dozvíte.
Z dalších knih pro děti stojí za zmínku Kočičí průvodce noční oblohou (odkaz). Nejde sice o pohádky jako v případě Vesmírníčku, ale i tak věříme, že svými krásnými ilustracemi a spoustou zajímavých informací zaujme.
Pro starší tu pak máme letošní novinku, autobiografickou knihu Dvě století v životě pozorovatele (odkaz), kde se Jiří Grygar věnuje popisu světa lidí, se kterými se během svého života setkal a kteří ovlivnili nejen jeho pozoruhodnou astronomickou kariéru, ale i jeho osobní život. Na webu knihkupectví Academia si můžete přečíst ukázku.
Zabrousíme-li mezi "méně vážné" tituly, nesmíme opomenout edici knih Děsivá věda, konkrétně pak Vesmír, hvězdy a slizcí ufoni (odkaz). I když se jedná o starší vydání, které dnes budete hledat spíše po antikvariátech, za těch pár korun stojí. A co si budeme říkat, právě díky svému osobitému podání si čtenáři jistě mnoho informací z knihy zapamatují.
Kdo nás sleduje na Facebooku, pravděpodobně viděl několik příspěvků s ilustracemi od Randalla Munroe, amerického spisovatele, karikaturisty a inženýra, který se proslavil jako autor webového komixu xkcd.com. Nezabývá se sice výhradně astronomií, ale ve svých knihách Co kdyby? (odkaz) a Co kdyby? 2 (odkaz) zcela seriózně rozebírá nejrůznější bizardní a záludné otázky týkající se vědy - například "Co by se stalo, kdyby se Země najednou přestala otáčet, ale naše atmosféra pokračovala dál v pohybu?", "Kdyby všichni lidé na světě namířili najednou laserové ukazovátko na Měsíc, změnil by barvu?" nebo nejzáludnější otázka ze všech "Co by se stalo, kdyby se všichni lidé na světě sešli na jednom místě a společně vyskočili?".
Dekorace, hračky a další
IKEA kolekce Aftonsparv
I v této kategorii máme jeden tip, který jsme už dříve sdíleli na našem Facebooku, takže někoho už nepřekvapí.
Loni na podzim uvedla IKEA do prodeje svoji "vesmírnou kolekci" s názvem Aftonsparv. Svoje si v ní najdou především děti - obsahuje omalovánky, plyšáky, maňásky, lampičky, povlečení, koberce a mnoho dalšího.
Dle našeho názoru je opravdu velmi povedená a i v rámci hvězdárny a planetária se s některými kousky z této kolekce budete moci v budoucnu setkat.
Celou kolekci si můžete prohlédnout i v rámci ukázkově vybavených pokojíčků v obchodních domech IKEA v Praze, Brně a Ostravě nebo na webových stránkách.
Vesmírné stavebnice LEGO
Má vůbec smysl Lego nějak představovat? Tyto stavebnice dokáží zabavit všechny věkové kategorie a i zde najdete "vesmírné" kousky.
A na začátek rovnou dvě upozornění.
Kdo máte zájem o Saturn V (odkaz), je nejvyšší čas si ho koupit! Lego tuto stavebnici vyřadilo z nabídky v roce 2023, takže aktuálně prodávané kusy jsou jen doprodej skladových zásob. Až se vyprodají, tak už nebude!
V letošním roce pak bude vyřazen raketoplán Discovery (odkaz). Aktuálně jej ještě koupíte i na eshopu Lega, nicméně i zde již začíná doprodej a nové kousky už nebudou.
Z běžně prodávaných stavebnic stojí za zmínku například raketa Artemis (odkaz), Mezinárodní vesmírná stanice (odkaz) nebo Mars Rover (odkaz).
Jestli moc nefandíte modelům a raději byste si něco hezkého pověsili na stěnu, můžete si udělat radost třeba Lego obrazem Mléčné dráhy (odkaz).
A pokud vám všechno výše přišlo moc drahé (nedivíme se vám), tak pro technicky zaměřené najdete v nabídce třeba funkční telurium (odkaz)(co je telurium?) a pro milovníky klasických stavebnic zase kosmonauta ve vesmíru (odkaz), ze kterého si díky návodům na internetu můžete poskládat i několik dalších modelů.
V poslední řadě, sběratele Lego figurek upozorníme na doprodej 26. série s tématem vesmír (odkaz).
Poukazy
No a na závěr si přihřejeme pomyslnou polévku my.
Pokud chcete konečně některého příbuzného vytáhnout na hvězdárnu nebo do planetária, ale on všechny vaše nenápadné náznaky ignoruje, zkuste to říct poukazem.
U nás to neděláme až tak často, protože historicky nebýval příliš zájem, ale umíme to - když se nám ozvete na email, rádi vám připravíme poukaz - ať už fyzickou kartičku (po dohodě k vyzvednutí v Městském informačním centru), nebo obrázek, který vám pošleme na email a můžete si ho vytisknout sami. Zaplatit jde buď hotově při osobním převzetí, nebo převodem na účet.
Samozřejmě nemusíte chodit přímo k nám, věříme že kolegové z ostatních hvězdáren a planetárií jsou také na podobné situace připraveni a rádi s vámi dohodnou detaily.
Co nekupovat?
Původně jsme to sem dávat nechtěli, ale dovolíme si také jedno upozornění, co rozhodně nekupovat, protože každý rok se nám po Vánocích množí dotazy.
Prosíme vás, nekupujte nikomu hvězdu, ani ji po nikom nenechávejte pojmenovat! Je to dobře zpracovaný podvod.
Pojmenovávat hvězdy má právo pouze Mezinárodní astronomická unie. Pokud narazíte na nějakou firmu, která vám slibuje, že po vás pojmenuje hvězdu, věřte, že je to jenom past na lidi (podotýkáme, že díky drobnému písmu někde hluboko v obchodních podmínkách většinou právně neprůstřelná). Nebudeme ukazovat prstem, aby nás někdo nežaloval za "pomluvu", ale řešíme to bohužel několikrát každý rok.