Obloha v měsíci únoru 2021

Únorová obloha je velice chudá na planety. Jedinou, kterou můžeme pozorovat pouhým okem, a to v první polovině noci, bude planeta Mars.

Mars budeme moci pozorovat od večera přes půlnoc. Zapadá před jednou hodinou ranní. Najdeme ho souhvězdí Berana

Ze zajímavých úkazů vybíráme

19. února nastane ve 3 hodiny ráno konjunkce Měsíce s planetou Mars.

19. února bude nad západojihozápadním obzorem v 21 hodin Měsíc u otevřené hvězdokupy Plejády.

Obloha v únoru

Únorová obloha je ještě v zajetí zimních souhvězdí. Vyhledejme ty nejznámější. Kolem 20. hodiny nad jihem vrcholí zimní souhvězdí Oriona, nad ním západně od poledníku je souhvězdí Býka. Pod pasem Oriona, složeného ze tří jasných hvězd v přímce, uvidíme pouhým okem Velkou mlhovinu v Orionu. Je od nás vzdálená více jak 900 světelných let. Nad nejjasnější hvězdou souhvězdí Býka rudým obrem Aldebaranem můžeme pozorovat opět pouhým okem otevřenou hvězdokupu Plejády. Plejády neboli Kuřátka jsou druhá nejjasnější otevřená hvězdokupa na naší obloze. Za dobrých pozorovacích podmínek můžeme pouhým okem pozorovat 10 hvězd. Hvězdokupa je od nás vzdálená přes 390 světelných let.

Nad jihojihovýchodním obzorem uvidíme nad sebou několik jasných hvězd. Nejvýše je dvojice Castor a Pollux ze souhvězdí Blíženců, pod ním Procyon, nejjasnější hvězda souhvězdí Malého psa, a nejníže svítí nejjasnější hvězda severní oblohy Sírius ze souhvězdí Velkého psa.

Pro souhvězdí dalších ročních dob je vyhrazen západní a východní sektor oblohy. Nad západním obzorem můžeme pozorovat čtyřúhelník hvězd podzimního souhvězdí Pegasa, nad ním souhvězdí Andromedy, vedle východně pak souhvězdí Persea.

Vysoko nad východním obzorem spatříme cirkumpolární souhvězdí Velký vůz, souhvězdí, které díky svému „umístění“ v blízkosti pólu je viditelné na noční obloze po celý rok. Pod ním na východě spatříme hvězdy souhvězdí nastupujícího jara Lva s nejjasnější hvězdou Regulus.