Obloha v měsíci říjnu 2021

Viditelnost planet

Z planet neuvidíme na říjnové obloze Mars. Večer budeme moci pozorovat Venuši, v první polovině noci Jupiter se Saturnem. Na ranní obloze bude v druhé polovině října viditelný Merkur.

Venuši najdeme večer nad jihozápadním obzorem. Planeta má dobrou viditelnost. Na začátku měsíce zapadá před 20. hodinou, na konci před 19.30 hodinou.

Jupiter a Saturn uvidíme v první polovině noci. Obě planety se nachází v souhvězdí Kozoroha. Jupiter na začátku měsíce zapadá kolem půl třetí, na konci po jedné hodině, Saturn na začátku října kolem jedné hodiny, na konci před půlnocí.

Merkur spatříme na obloze ve druhé polovině měsíce ráno nad východním obzorem. Nastane nejlepší období viditelnosti. Od poloviny října vychází kolem šesté hodiny.

Ze zajímavých úkazů vybíráme

8. října nastane maximum meteorického roje Drakonid. Očekává se 10 pomalých světelných stop za hodinu. Začátek aktivity roje bude kolem 6. října a konec kolem 10. října. Měsíc bude před první čtvrtí 13. října, to znamená, že pozorovací podmínky roje budou dobré, protože Měsíc svým světlem nebude rušit sledování světelných stop meteorů.

9. října ve 22 hodin nastane konjunkce Měsíce s Venuší.

14. a 15. října nalezneme večer na jihu až jihozápadě nad obzorem uskupení Měsíce s Jupiterem a Saturnem.

21. října nastane další říjnové maximum meteorického roje, a to roje Orionid. Očekává se kolem 18 velmi rychlých světelných stop za hodinu. Aktivita roje začíná 2. října a končí. 7. listopadu. Pozorování bude rušit Měsíc po úplňku, který nastane 20. října.

Obloha v říjnu

Prohlídku říjnové oblohy začneme nad jihozápadním obzorem, kde kolem 21. hodiny spatříme hvězdy tzv. letního trojúhelníku Deneb, Vega a Altair. Blízko poledníku najdeme podzimní souhvězdí Pegase a nad ním jasný mlhavý obláček, galaxii v Andromedě. Nad ní severovýchodně jsou dva obloučky hvězd tvořící souhvězdí Persea. Na východě vychází souhvězdí zimy Býk s jasnou hvězdou Aldebaran. Nad severovýchodem můžeme pozorovat jasnou hvězdu Capellu ze souhvězdí Vozky, před půlnocí pak vychází Orion. Z tohoto souhvězdí budou v říjnu vyletovat světelné stopy meteorů podzimního roje Orionid. Roj meteorů se pozemskému pozorovateli jeví na obloze tak, že pozorujeme větší počet meteorů rozbíhajících se od určitého místa na obloze. Jde o perspektivní jev. Jejich dráhy jsou v atmosféře Země rovnoběžné a vlivem perspektivy se zdánlivě rozbíhají. Bod, v němž se rozbíhají, se na obloze nazývá radiant. Země se během roku setkává s celou řadou rojů. Jsou označovány podle toho, v jakém souhvězdí mají svůj radiant; u Orionid je radiantem souhvězdí Oriona, u Drakonid souhvězdí Draka, ležící pod hvězdami Malého vozu. Obrazec souhvězdí připomíná laso – smyčku s provazem, Egypťany proto nazývané Nebeské jho.