Obloha v měsíci květnu 2022

Viditelnost planet

Na večerní obloze uvidíme z planet jen Merkur, a to pouze počátkem května. Na ranní obloze budeme sledovat Venuši, Mars, Jupiter a Saturn.

Merkur budeme moci pozorovat počátkem měsíce večer nad severozápadním obzorem. Bude mít v tomto roce nejlepší pozorovací podmínky. Zapadá po 22. hod.

Venuše najdeme ráno nízko nad východním obzorem. Na začátku měsíce vychází po 4. hod., na konci po 3. Najdeme ji v souhvězdí Ryb.

Mars bude pozorovatelný ráno nad východním obzorem. Na začátku května vychází před 4. hod. a na konci měsíce kolem půl třetí. Přechází v polovině května z Vodnáře do Ryb.

Ráno uvidíme také Jupiter, a to nad východním obzorem. Nachází se v souhvězdí Ryb. Vychází po 4. hod. na začátku, a na konci května po 2. hod.

Saturn spatříme ráno nad jihovýchodním obzorem. Vychází během měsíce mezi třetí a čtvrt na dvě. Nalézá se v souhvězdí Kozoroha.

Ze zajímavých úkazů vybíráme

6. května nastane maximum meteorického roje eta Akvarid. Očekává se kolem 50 světelných stop za hodinu. Aktivita roje začíná před polovinou dubna a končí s koncem května.

16. května budeme moci sledovat zatmění Měsíce.

Začátek polostínového zatmění3:32
Začátek částečného zatmění4:28
Západ Měsíce5:12
Začátek úplného zatmění*5:29
Maximum úplného zatmění*6:12
Konec úplného zatmění*6:54
Konec částečného zatmění*7:55
Konec polostínového zatmění*8:51
* Tuto fázi zatmění nelze pozorovat z území České republiky.
Časy jsou uvedeny v SELČ.

25. května můžeme sledovat na ranní obloze nad východním obzorem seskupení Měsíce, Marsu a Jupitera.

27. května nastane ve čtyři hod. ráno konjunkce Měsíce s Venuší.

Obloha v květnu

Podíváme-li se po 22. hod. nad západní obzor, uvidíme tam „odcházející“ souhvězdí zimy. Dvojice jasných hvězd Castor a Pollux patří do souhvězdí Blíženců, nad nimi nad severozápadem spatříme Cappelu, nejjasnější hvězdu souhvězdí Vozky. Nad jihozápadem se rozprostírá jarní souhvězdí Lva, znázorňující ležící postavu krále zvířat. Hvězdy tvořící jako by otazník představují hlavu a jeho hruď, tečka pod otazníkem je nejjasnější hvězda souhvězdí Regulus, kterou Lev „drží“ mezi předními tlapami.

Nad jihem je další souhvězdí jara, Panna. Tu si můžeme představit jako závodnici běžící přes překážkovou dráhu. Tři hvězdy tvoří trup, hvězda kolmo k trupu je ruka, pod ní rovnoběžně ležící hvězdy, zhruba v přímce, představují rozkročené nohy. Jasná hvězda Spika jako by tvořila chodidlo nakročené nohy nad překážkou. V blízkosti poledníku svítí jedna z nejjasnějších hvězd severní oblohy Arktur ze souhvězdí Pastýře. Vedle něj východním směrem je souhvězdí Herkula, představující tělo svalnatého muže. Pro jednoduchost si ho můžeme představit také jako květináč. Nad východem se objevují dvě jasné hvězdy letních souhvězdí: Vega ze souhvězdí Lyry a Deneb ze souhvězdí Labutě.