⬤ Dnes zavřeno (rozpis otevírací doby)
Obloha v prosinci 2024
Venuše, Saturn a Jupiter. Tři planety, které budou vévodit prosincové obloze společně se zimními souhvězdími. Co dalšího nás tento měsíc čeká?
Viditelnost planet
Venuše a Jupiter budou nejjasnějšími objekty na vánoční obloze. Na večerní obloze uvidíme Venuši a Saturn, po celou noc Jupiter. Mars bude na obloze po většinu noci kromě rána. V druhé polovině prosince se přidá na ranní oblohu Merkur.
Venuši uvidíme večer nad jihozápadním obzorem, jako velice nápadný objekt. Zapadá před 19. hodinou na začátku prosince, na konci po 20. hodině. V prosinci prochází souhvězdím Střelce a Kozoroha.
Saturn bude na obloze jen večer vysoko nad jihovýchodním obzorem. Najdeme jej v souhvězdí Vodnáře, zapadá v průběhu prosince mezi 23. a 22. hodinou.
Mars bude na obloze po většinu noci kromě večera. Vychází po 19. hodině na začátku a na konci prosince před 18. hodinou. Najdeme jej v souhvězdí Raka. Jasnost planety stoupá.
Jupiter můžeme sledovat po celou noc. Najdeme jej v souhvězdí Býka. Planeta má nejlepší podmínky viditelnosti z celého roku, je to velice jasný a nepřehlédnutelný objekt na obloze. Vychází před 16. hodinou na začátku měsíce, na konci po 14. hodině.
Merkur můžeme pozorovat v druhé polovině prosince ráno nad jihovýchodním obzorem, kde bude vycházet kolem 6. hodiny, na konci měsíce po 6. hodině.
Ze zajímavých úkazů vybíráme
14. prosince nastane okolo 3. hodiny ranní maximum meteorického roje Geminid. Očekává se až 150 světelných stop za hodinu. Aktivita roje začíná kolem 4. prosince a končí kolem 17. prosince. Pozorovací podmínky budou špatné, protože o den později nastává měsíční úplněk.
21. prosince nastane v 10:20 zimní slunovrat. Slunce vstupuje do znamení Kozoroha. Začíná astronomická zima.
22. prosince hodinu po půlnoci nastane maximum meteorického roje Ursid. Očekává se mezi 10 až 20 světelnými stopami za hodinu. Aktivita roje začíná kolem 17. prosince a končí s koncem měsíce. Světelné podmínky k pozorování budou lepší než u Geminid, protože v den maxima roje je Měsíc v poslední čtvrti.
Obloha v prosinci
Nad západním obzorem můžeme s večerem pozorovat odcházející souhvězdí léta. Je to kosodélník z hvězd tvořících souhvězdí Lyry s jednou s nejjasnějších hvězd – Vegou. Na západ od tohoto souhvězdí spatříme kříž z hvězd – souhvězdí Labutě a pod ním souhvězdí Orla.
Po celou noc kraluje na obloze jedno z nejvýraznějších souhvězdí Orion. Představuje postavu lovce, rozkročeného nad obzorem. Tři hvězdy vedle sebe tvoří jeho pas. Ten si můžeme také představit jako tělo motýla, a čtyři hvězdy představující ramena a nohy Oriona jako křídla. Protáhneme-li si Orionův pas směrem k obzoru, dostaneme se k nejjasnější hvězdě souhvězdí Velkého psa, Síriu, která je zároveň nejjasnější hvězdou noční oblohy. Pokud bychom hvězdy pasu Oriona protáhli opačným směrem do mírného obloučku, nalezneme oranžovou hvězdu Aldebaran, nejasnější hvězdu souhvězdí Býka. Konce jeho rohů přestavují dvě hvězdy umístěné nad býkovou hlavou. Na Býkově hřbetu „sedí“ Kuřátka neboli Plejády, shluk hvězd tvořících otevřenou hvězdokupu.
K ránu na východní obloze spatříme hvězdy jarních souhvězdí – ležící postavu krále zvířat se vztyčenou hlavou – Lva, s jasnou hvězdou Regulus, umístěnou jako by v jeho předních tlapách, dále nalevo pod tímto souhvězdím, souhvězdí Panny s nejjasnější hvězdou Spicou.