⬤ Dnes zavřeno (rozpis otevírací doby)

Mimořádně silná polární záře rozzářila oblohu
V noci z pátku 10. na sobotu 11. května se nám na noční obloze naskytla neobvyklá podívaná. Od přibližně 21:40 do přibližně 23:00 a následně v čase od 0:00 do 4:00 byla na území České republiky pozorovatelná mimořádně silná polární záře, která oblohu rozzářila všemi možnými odstíny červené, fialové a místy i zelené.
Její první výskyt kolem 22. hodiny mohli návštěvníci naší hvězdárny pozorovat společně s odborným výkladem Jana Kondziolky, který shodou okolností v tento den u nás na hvězdárně přednášel pro veřejnost o nejrůznějších zajímavých jevech v atmosféře.
Druhé pozorování po půlnoci již proběhlo bez přítomnosti návštěvníků za pomoci kvalitní fotografické techniky, kterou jsme v čase od 22. hodiny postrádali. Vzniklo také časosběrné video, které si můžete níže prohlédnout. Autorem snímků je Vít Valečka.
Tyto konkrétní polární záře způsobily sluneční erupce (přibližně 10), ke kterým došlo v průběhu středy 8. a čtvrtka 9. května. Celé dva dny trvalo, než se oblak nabitých částic dostal k Zemi a umožnil tak vznik této úchvatné podívané.
Jak polární záře vznikají?
Jakmile se nabité částice vymrštěné Sluncem při silných erupcích dostanou do blízkosti Země, vstupují do našeho magnetického pole a jsou nasměrovány směrem k pólům. Při cestě k polárním oblastem se tyto částice srazí s atomy a molekulami v atmosféře. Tato srážka přinutí elektrony v atomech a molekulách dostat se do tzv. excitovaného stavu - dochází k ionizaci plynu.
Když se elektrony vracejí zpět do svého normálního stavu, uvolňují energii ve formě světla, což vidíme jako polární záře. Různé barvy polárních září jsou výsledkem různých plynů v atmosféře.
Nejznámější zelená barva je způsobena ionizací kyslíku ve svrchních vrstvách atmosféry. Ten navíc umí vyčarovat také oranžovou barvu. Červené, modré a fialové barvy má zase na svědomí dusík.
Polární záře u nás
V polárních oblastech jsou záře poměrně běžné. Pro jejich výskyt na území České republiky jsou už ale potřeba výjimečné podmínky.
Z opravdu významných polárních září, které bylo možné pozorovat také u nás můžeme zmínit například:
- 17. listopadu 1989, kdy byla v tehdejším Československu pozorovatelná velmi silná polární záře. Barva byla převážně červená.
- 6. dubna 2000, kdy byla vidět po dobu tři nocí. Barva byla převážně zelená, oranžová a červená.
- 31. října 2003, kdy byla pozorovatelná i z velkých měst. Barva byla zelená, červená a fialová.
- 17. března 2015, kdy došlo v nočních hodinách k náhlému zjasnění původně slabé polární záře. Ta měla všechny odstíny barev od zelené, přes červenou až po modrou a fialovou. Zajímavé bylo také, že ji bylo možné pozorovat i v zenitu, tzn. přímo nad hlavou až v "nejvyšším bodě oblohy".
- 5. listopadu 2023, kdy byla ve večerních hodinách pozorovatelná silná polární záře nad severním obzorem ze všech částí České republiky. Barva byla červená a fialová. Náš článek o této polární záři si můžete přečíst zde.
Tento seznam samozřejmě není úplný. Nicméně chceme ukázat, že i u nás se mohou polární záře vyskytovat a mohou být velmi jasné. Pokud jste proto polární záři tuto neděli neviděli, nemusíte zoufat. Další krásná polární záře může nastat doslova kdykoliv.